Zápal slepého čreva (apendicitída)

Zápal slepého čreva (apendicitída) sa zvyčajne prejavuje bolesťami brucha v hornej časti alebo okolo pupka a táto bolesť postupne prechádza do pravého podbruška. Bolesti sú spojené s nechutenstvom alebo vracaním, dieťa môže mať po vzniku bolestí normálnu alebo riedku stolicu. Pri zápale býva zvýšená teplota tela do 38°C. Bolesti v pravom podbrušku sa zvýrazňujú pri chôdzi, námahe, hlbokom dýchaní, kašli a pod. Ťažkosti zvyčajne trvajú 24 hodín.

Pri apendicitíde (zápale slepého čreva) je možné v niektorých prípadoch postupovať konzervatívne. Dieťa nemôže prijímať stravu a tekutiny, výživu dostáva cez infúziu do žily spolu s liekmi na uvoľnenie hladkej svaloviny. Takáto liečba môže viesť k zmierneniu ťažkostí a ústupu zápalu slepého čreva. Ak sa ťažkosti zmiernia na takejto liečbe, postupne sa dieťa zaťaží najprv tekutinami a následne stravou. Ak túto toleruje, dieťa je prepustené domov. Hospitalizácia v takomto prípade trvá zvyčajne 24-48 hodín.  Ak napriek tejto liečbe dôjde k zhoršeniu ťažkostí a nález na bruchu sa zvýrazní, je nutná operácia. Operácia apendixu (slepého čreva) môže byť laparoskopická alebo tradičná „otvorená“ metóda – laparotómia. Operácia sa realizuje pod antibiotickým krytím – dieťaťu sú profylakticky nasadené predoperačne antibiotiká.

Laparoskopická operácia pre apendicitídu spočíva v zavedení nástrojov na operáciu – inštrumentov cez jednu ranu v pupku veľkosti cca 2 cm a dve rany v dolnej časti brucha cca 1 cm. Takýmto spôsobom v dutine brušnej nájdeme apendix, ktorý oddelíme od hrubého čreva a cez ranu v pupku vytiahneme von. Takáto operácia trvá cca 1 hodinu. Rizikom pri laparoskopickej operácii zápalu slepého čreva je, že nie je možné apendix (slepé črevo) takýmto spôsobom oddeliť od okolia pre zrasty alebo pre stupeň zápalu a operácia sa musí zmeniť na otvorenú metódu.

Pri otvorenej metóde sa rana robí v pravom podbrušku. Cez túto ranu sa dostaneme do dutiny brušnej, kde nájdeme apendix (slepé črevo) a oddelíme ho od okolia a od hrubého čreva a odstránime cez túto ranu. Ranu potom po vrstvách zašijeme. Výsledkom je jazva v pravom podbrušku zvyčajne 5 – 6 cm. Takáto operácia trvá cca 1 hodinu.

otvorená operácia / laparotómia

Po operácii pre apendicitídu je dieťa cca 24 hodín nalačno a po obnovení  črevnej peristaltiky (priechodnosti čriev) sa dieťa postupne zaťaží najprv tekutinami, ďalší deň tekutou a následne mixovanou a normálnou stravou. Domov dieťa púšťame, keď toleruje stravu.

Rizikami pri operácii slepého čreva sú infekcia dutiny brušnej, vytvorenie abscesu (ohraničené ložisko hnisu) v dutine brušnej, ranová infekcia, zrasty medzi črevnými kľučkami, ktoré môžu spôsobiť nepriechodnosť čriev – ileus (zauzlenie čriev, miserere), chronické bolesti brucha spôsobené zrastami črevných kľučiek.