Atrézia duodena znamená nepriechodný dvanástorník – duodenum. Toto ochorenie je vrodené, vzniká počas vnútromaternicového vývinu a môžeme ho rozdeliť na dva typy.

V prvom prípade je horná časť duodena slepo ukončená a dolná časť duodena slepo začína. V takomto prípade dieťa krátko po narodení začne vracať a netoleruje kŕmenie. Diagnostika atrézie duodena sa potvrdí rtg snímkou brucha. Liečba je len operačná. Po potvrdení diagnózy sa dieťa pripraví na operáciu.

V druhom prípade je horná aj dolná časť duodena spojená, ale vo vnútri sa nachádza tenkostenná membrána – blana. V membráne sa zvyčajne nachádza otvor, ktorým môže strava dočasne prechádzať bez ťažkostí. Následkom prechádzajúcej stravy sa membrána duodena naťahuje ako lievik, až dôjde k uzavretiu otvoru. To spôsobí nepriechodnosť, dieťa začne vracať a nedokáže prijímať stravu. Tieto ťažkosti sa zvyknú objaviť niekoľko dní až týždňov po narodení. V takomto prípade treba na potvrdenie diagnózy urobiť vyšetrenie priechodnosti čreva pomocou konstrastnej látky. Liečba je len operačná.

Pri operácii atrézie duodena sa zvyčajne robí rana priečne nad pupkom. Ak sú horný a dolný koniec od seba oddelené, tak sa vytvorí anastomóza – dolná časť duodena sa našije na hornú časť. Cez nos sa zavedie sonda, ktorá sa zasunie až za anastomózu, aby sa cez ňu mohlo dieťa začať kŕmiť skoro po operácii. Ak je v duodeneme membrána, tak sa počas operácie otvorí duodenum nad membránou a cez túto ranu sa membrána vyreže. Následne sa rana na duodene opäť zašije. Dieťa je po takejto operácii atrézie duodena v nemocnici asi týždeň a ak toleruje kŕmenie, tak je potom prepustené domov. Výsledkom operácie je obnovenie priechodnosti duodena – dvanástorníka a jazva na bruchu.